Data Interpretation Quiz – 23 April

Data Interpretation Quiz – 23 April

Direction : Study the following table chart carefully and answer the questions given beside.

 The following table represents Maximum marks of five subjects and marks obtained by five students in five subjects.

StudentsPhysics
(Out of 75)
Mathematics
(Out of 100)
Chemistry
(Out of 75)
Biology
(Out of 75)
English
(Out of 120)
Ragini5665453895
Rohan6052625588
Sohan5078705888
Mohini55826566110
Mohan42966472104

Q1. Marks obtained by Ragini in Chemistry and Biology together is what percent of the marks obtained by Mohini in Physics and Mathematics together?

A. 66.23%
B. 60.58%
C. 58.34%
D. 54.32%

Q2. Find the respective ratio of the marks obtained by all the students in Mathematics and marks obtained by all the students in Chemistry.

A. 293 : 351
B. 373 : 306
C. 351 : 293
D. 306 : 373

Q3. Find the overall percentage of Sohan in all the subjects.

A. 62.7%
B. 58.4%
C. 77.3%
D. 79.1%

Q4. Find the difference between percentage of marks obtained by Mohan in English and that of Rohan in Physics.
A. 6.67%
B. 4.59%
C. 5.53%
D. 3.12%

Q5. Find the sum of marks obtained by Rohan in all the subjects.
A. 515
B. 427
C. 611
D. 317


Solution

Q1. Correct Option: B
Marks obtained by Ragini in Chemistry and Biology together = 45 + 38 = 83
Marks obtained by Mohini in Physics and Mathematics together = 55 + 82 = 137 Reqd. % = 83/137 = 60.58%

Q2. Correct Option: B
Marks obtained by all the students in Mathematics = 65 + 52 + 78 + 82 + 96 = 373
 Marks obtained by all the students in Chemistry = 45 + 62 + 70 + 65 + 64 = 306
 Required ratio = 373 : 306

Q3. Correct Option: C
Total marks in all the subjects = 75 + 100 + 75 + 75 + 120 = 445
Marks obtained by Sohan in all the subjects = 50 + 78 + 70 + 58 + 88 = 344
Reqd % = 344/445 = 77.3%

Q4. Correct Option: A
Percentage of marks obtained by Mohan in English = 104/120x 100 = 86.67%
Percentage of marks obtained by Rohan in Physics =60/75 x 100 = 80%
Required difference = 86.67 – 80 = 6.67%

Q5. Correct Option: D
Sum of marks obtained by Rohan in all the subjects = 60 + 52 + 62 + 55 + 88 = 317

Leave a Reply